What Would You Tell These Wildlife Agency Officials?

Outdoor enthusiasts are invited to attend a North Dakota Game and Fish Department advisory board meeting in their area.

These public meetings, held each spring and fall, provide citizens with an opportunity to discuss fish and wildlife issues and ask questions of their district advisors and agency personnel.

The governor appoints eight Game and Fish Department advisors, each representing a multi-county section of the state, to serve as a liaison between the department and public.

Any person who requires an auxiliary aid or service must notify the contact person at least five days prior to the scheduled meeting date.

District 1 – Counties: Divide, McKenzie and Williams
Date: March 31 – 7 p.m.
Location: Montana Dakota Utilities, Williston
Host: Pheasants Forever
Contact: Peggy Lokken, 572-7825
Advisory board member: Jason Leiseth, Arnegard, 586-3714

District 7 – Counties: Burleigh, Emmons, Grant, Kidder, McLean, Mercer, Morton, Oliver, Sheridan and Sioux
Date: March 31 – 7 p.m.
Location: Wildlife Club House, Turtle Lake
Host: Turtle Lake Wildlife Club
Contact: Steve Seeger, 448-2448
Advisory board member: Vacant

District 2 – Counties: Bottineau, Burke, McHenry, Mountrail, Pierce, Renville and Ward
Date: April 1 – 7 p.m.
Location: Senior Citizens Center, Makoti
Host: Hiddenwood Sportsmen’s Club
Contact: Erik Rensch, 726-5660
Advisory board member: Robert Gjellstad, Voltaire, 338-2281

District 4 – Counties: Grand Forks, Nelson, Pembina and Walsh
Date: April 1 – 7 p.m.
Location: American Legion Hall, Walhalla
Host: To be announced
Contact: Steve Gapp, 265-2448
Advisory board member: Ronald Houdek, Tolna, 262-4724

District 5 – Counties: Cass, Ransom, Richland, Sargent, Steele and Traill
Date: April 7 – 7 p.m.
Location: Auditorium, Finley
Host: To be announced
Contact: To be announced
Advisory board member: Duane Hanson, West Fargo, 367-4249

District 8 – Counties: Adams, Billings, Bowman, Dunn, Golden Valley, Hettinger, Slope and Stark
Date: April 7 – 7 p.m.
Location: Eagles Club, Dickinson
Host: Southwest Anglers
Contact: Curt Decker, 225-6315
Advisory board member: Dwight Hecker, Fairfield, 575-4952

 

 

 

District 3 – Counties: Benson, Cavalier, Eddy, Ramsey, Rolette and Towner

 

Date: April 8 – 7 p.m.

 

Location: Lake Region College, Devils Lake

 

Host: To be announced

 

Contact: To be announced

 

Advisory board member: Tom Rost, Devils Lake, 662-8620

 

 

 

District 6 – Counties: Barnes, Dickey, Foster, Griggs, Logan, LaMoure, McIntosh, Stutsman and Wells

 

Date: April 8 – 7 p.m.

 

Location: VFW, Valley City

 

Host: Dakota Valley Fowlers Club

 

Contact: Joshua Wert, 757-619-6117

 

Advisory board member: Joel Christoferson, Litchville, 973-4981

 

COMMENT